Inicjatywa Łącznik od początku swojego powstania miała dwa cele: po pierwsze – łączenie lokalnych rolników i producentów z odbiorcami (sprzedaż produktów), a po drugie – edukację na temat żywności, jej pochodzenia i produkcji w zgodnie z naturą, ekologii, zrównoważonego rozwoju itp. W Łączniku stawiamy na współpracę z rolnikami i producentami, których znamy i darzymy zaufaniem odnośnie tego, jak wytwarzają i przetwarzają żywność. Chcemy pogłębiać wiedzę mieszkańców na jej temat, pokazywać, że może być przygotowana w sposób naturalny, rzemieślniczy, tradycyjny i mieć wysoką jakość. W związku z tym, w najbliższych miesiącach, będziemy realizować projekt pn. „Edukacja w Inicjatywie Łącznik”, współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym zaprosimy mieszkańców subregionu ełckiego do wspólnych działań.
Co nas czeka w już wkrótce?
Już w najbliższą sobotę – 13 maja od godz. 10:00, zapraszamy mieszkańców Ełku i okolic na śniadanie plenerowe w Parku Solidarności w Ełku. Będzie to znakomita okazja, by w pięknych okolicznościach przyrody, w rozkwitającym wiosną parku, zarówno porozmawiać i miło spędzić czas, delektując się doskonałą kawą, herbatami ziołowymi i przysmakami od lokalnych dostawców, jak i dowiedzieć się czegoś na temat tego, co czyni je wyjątkowym. Podczas wydarzenia prowadzona będzie też wymiana ubrań organizowana przez Sklep Społeczny w Ełku „Za jeden uśmiech” Strefa Charytatywna. Będziemy również zbierać słoiki, wytłoczki do jajek oraz papierowe i materiałowe torby, które są już niepotrzebne ich właścicielom, a w Łączniku zyskają drugie życie. Kolejne śniadania odbywać się będą raz w miesiącu w okresie od czerwca do sierpnia włącznie i zwieńczone będą Targami EKOnomii Społecznej zaplanowanymi na drugą niedzielę września, które są już tradycyjnym wydarzeniem w naszym regionie. Podczas targów, oprócz sprzedaży lokalnych produktów, zorganizowane zostaną prelekcje i warsztaty edukacyjne dotyczące żywności, ekologii, zrównoważonego rozwoju i innych, pokrewnych tematów.
Pozostałe działania
Śniadania i targi to tylko jedne z działań. W ramach projektu odbędzie się również szereg spotkań z rolnikami zrzeszonymi w Inicjatywie Łącznik, zabierzemy również najmłodszych do ich gospodarstw na warsztaty. Zorganizujemy spotkania informacyjne na wsiach, przeprowadzimy szkolenia dotyczące żywności, np. sposobów na jej niemarnowanie, prawidłowe przechowywanie itp. Będziemy prowadzić kampanię edukacyjno-promocyjną, by jak najwięcej mówiło się o regionalnej, tradycyjnej, rzemieślniczej żywności, a co za tym idzie, by wzrastała świadomość na temat wartości, jaką niesie kupowanie lokalnie dobrych, zdrowych produktów. Będziemy poruszać tematy nam bliskie, jak wspieranie postaw proekologicznych, zrównoważona konsumpcja, sezonowe odżywianie, krótkie łańcuchy dostaw itp. Liczymy, że dzięki prowadzonym działaniom zwiększy się grono osób, którym – tak jak nam – bliskie jest dbanie o lokalną, tradycyjną żywność i o to, by kupować ją od znajomych osób z sąsiedztwa.
„Edukacja w Inicjatywie Łącznik” to projekt
Jak wspomnieliśmy na początku, „Edukacja w Inicjatywie Łącznik” to projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Bardzo dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie i Departamentowi Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa za okazane zaufanie i wybór naszej oferty do realizacji, dzięki czemu mamy możliwość zrealizowania wielu działań edukacyjnych wokół Inicjatywy. Na zakończenie nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć nam wszystkim dobrego czasu pełnego inspiracji, owocnych wydarzeń i uczenia się dobrych, proekologicznych postaw. O wszystkich działaniach w ramach projektu będziemy informować Was na bieżąco za pośrednictwem naszych stron internetowych i mediów społecznościowych. Zachęcamy w szczególności do śledzenia naszej strony na Facebooku (https://www.facebook.com/inicjatywalacznik), ponieważ tam – na bieżąco – pojawiać się będą wszystkie najważniejsze informacje.
Agnieszka Łask
Koordynatorka projektu „Edukacja w Inicjatywie Łącznik”